15.08.2020 tarihinde bir elektronik postanın bilgi@sosyalcalisma.com posta adresine gelmiş olduğunu fark ettik. Mesajda gönderen tarafından haklı serzenişler ve yerinde tespitler ile bir sosyal hizmet uzmanına yaraşır titizlikte açık öğretim sosyal hizmet konusunda analizler yapılmış. Üzülerek okuduğumuz ve üzerine düşündüğümüz bu mesajı sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

Hocam merhaba. Son günlerde aöf sosyal hizmet ile ilgili müthiş bir farkındalık oluşmuş durumda ve bu durum beni çok mutlu ediyor. Ancak hem anadolu hem atatürk hem de istanbul ünv aöf programlarına kitap yazan hocaların hergün sayısız twit atıp aynı zamanda aöf için kitap yazmaları bana samimi gelmiyor. Eminim bir çoğu şu anda bile 2020-2021 eğitim öğretim yılı için yazmış oldukları kitapların revizyonlarını yapıyorlardır. “Açıköğretim açılmaya açılmış zaten bari öğrencilere okutulacak kitaplar alandan hocalar tarafından yazılsın” gibi bir savunma bana pek mantıklı gelmiyor. Sonuçta bu hocalar bu kitapları yazmasalar bir farkındalık oluşturabilir. Belki yazdıracak başka hocalar bulunur ama en azından bu işte bizim hocalarımızın katkısı olmamış olur. Zira süreç içerisnde birçok hocamız da tepkilerini ortaya koymak için hiçbir şekilde bu kitaplar için bölüm yazarlığı yapmadılar. Sizlere her üç aöf için kitap yazan hocaların yazmış oldukları kitapların ve bölümlerin ilk sayfalarının ekran resmini göndermek istiyorum. Bu hocalar yazdıkları bölümleri geri çekebilir veya bir daha bölüm yazarlığı yapmayabilirler. Paylaşıp paylaşmamak size kalmış ama ben rahatsız olduğum için belirli bir kitleye duyurabilecek gücünüz olduğu için size göndermek istedim. İyi çalışmalar.

Mesajda örgün sosyal hizmet bölümlerindeki öğretim üyesi ve araştırma görevlilerinin katkı sunduğu açık öğretim kitaplarının ekran görüntüleri alınmış. Biz yayımlamanın bir anlamı olduğunu düşünmüyoruz. Arzu edenler https://yokdersleri.yok.gov.tr/ adresinden açık öğretim yayınlarına ulaşabilirler.

Bu yazıyı paylaşın