sosyal_calisma

Soru:

ben sosyal hizmet bölümü 1. sınıfım.bu bölümü ilk okuldan beri çok istiyordum ve şimdi olmak istediğim yerdeyim ama kafamı karıştıran bazı durumlar var ben mezun olana kadar alımlar dururmu acaba ? bu konuyla ilgili söylentiler var. ikinci bir husus da bu alanda maddi ve manevi olarak şartları daha iyi olan hangi kurumlarda çalışılabilir ? şimdiden teşekkürler.

Cevap:

Merhaba, Öncelikle severek bir mesleği tercih ettiğiniz için şanslısınız.

1)Alımlar konusunu çok fazla dert etmemenizi öneririm. Sosyal Hizmet mesleği insanın sorunlarını ele alan ve çözüm önerileri getirip çözüm üretmek amacıyla faaliyet gösteren bir çalışma alanı. Bu açıdan insanlık tarihi boyunca daha doğrusu insan var olduğu sürece insanın sorunları da olacak ve bu sorunların çözümü için her daim sosyal çalışmacılara veya sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyaç olacaktır. Diğer yandan kamunun personel alımlarını önceden kestirmek neredeyse imkansız. Türkiye bir çok şeyin hızlı bir şekilde değiştiği bir ülke. Bu açıdan yarın için tedirgin olmak yerine bugün üzerimize düşen sorunlulukları en iyi şekilde gerçekleştirerek ihtiyacı olan insanlara en üst seviyede sosyal hizmet müdahalesi yapabilecek bir profesyonel olarak yetişme çabasında olmak daha makul bir yol olacaktır.

2) Maddi ve manevi şartlar konusunda her meslek elemanın beklentileri farklı olabilmektedir. Bunun için tavsiyem : yakınınızda bulunan sosyal hizmet kurumlarına (Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Huzurevleri, Hastaneler, Rehabilitasyon Merkezleri gibi) ziyaretlerde bulunup oradaki meslek elemanları ile görüşmenizdir.

 

 

Bu yazıyı paylaşın