10 Mart 2019 Pazar günü 30710 sayılı Resmî Gazetede “Bağımlılık Danışma, Arındırma ve Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Yönetmelik” adlı bir karar yayınlandı. Bu karara göre Sağlık Bakanlığına bağlı Bağımlık Rehabilitasyon Merkezleri, Bağımlık Danışma Merkezleri, Bağımlılık Arındırma Merkezleri kurulmasına yönelik usul ve esaslar belirtilmektedir.

Bu resmi düzenlemenin Sosyal Hizmet mezunları ve sosyal hizmet okuyanlar için önemli kısımları bulunmaktadır. Bunlardan biri görev tanımı kısmındadır. Yönetmelikte Sosyal Hizmet Uzmanları için 17 Maddenin 3. fıkrasının C bendinde “Sosyal çalışmacı/sosyal hizmet uzmanı; psikososyal destek ekibinin bir parçası olarak bireye ve aileye yönelik sosyal hizmet uygulamalarını yürütmekle, her bir hastanın sosyal inceleme raporunu hazırlamakla ve hastaları bilgilendirmekle sorumludur.” Tanımlaması yapılmıştır. Bu durumda sosyal inceleme raporlarının sadece Sosyal Hizmet Uzmanı ve Sosyal Çalışmacılar tarafından yazılacağı yorumu çıkmaktadır. Diğer Psikososyal destek personeli için de görev tanımları yapılarak belirsizliğe yer verilmemeye çalışılmıştır.

Diğer yandan Yataklı Grup terapi ve eğitim odası, Hasta/danışan görüşme odası gibi fiziki özellikleri de belirtilen odaların hangi amaçla kullanılacağı da belirtilmiştir.

Bu yazıyı paylaşın