Ülkemizde ve tüm dünyada kadına karşı şiddetin gerçek yüzünü ön plana çıkarmak ve toplumda farkındalık oluşturmak için kadına şiddet konusu yine kadınların elinden yazılıyor. Kadına yönelik yapılan tüm bu uygulamaların ve özellikle savaşlarda kadının ilk hedef olarak görülmesinin nedenini bu kitaplar sorguluyor.
Kadının başına gelen sorunları inceleyip gerçeklikten ödün vermeden okuyucunun karşısına çıkaran kitaplar şöyle:
1) Sıcak Yuva Masalı : Aile İçi Şiddet Ve Cinsel İstismar
sıcak yuva masalı
 
Sıcak Yuva Masalı adlı bu kitapta aile içinde korumasız kalan çocuk ve özellikle de kadınları ön plana alıyor.
Şiddet , istismar ve cinsel istismara maruz kalmış bireylerin sözlerine yer veriyor ve bu alanda yapılan araştırmaları okuyucuya sunuyor, hem kişisel hemde kurumsal öneriler ortaya koyuyor. Ayrıca eserde aile içi yaşamın hukuka yönelik yönünü inceleyen ve hukuk dışı bir durumla karşılamada başvurulabilecek kurumları ortaya koyuyor. Yazarları ,Pınar ilkercan, Leyla Gülçür ve Canan Arın
2) Göz Altında Tecavüz
Göz altında tecavüz
 
 
1997 yılı gazetecilik alanında ödüle layık görülen kitap, aynı zamanda Fransa da Anti faşistler anısına düzenelenen gecede de ödül aldı. Eserde resmi kurumların göz altı esnasında uyguladıkları işkencenin  , şiddetin farklı bir türü olarak mağdura uygulanan tecavüz olgusunu eğrisi ile doğrusu ile ortaya koyuyor.   Meryem Erdal ın yazdığı bu kitap  Chiviyazılan Yayın evi Dizisinden çıktı. 
 

3) Tecavüz Cinsel Şiddeti Anlamak – Tutuklu Tecavüzcüler Üzerine Bir İnceleme
tecavüz cinsel şiddeti anlamak diana scully
 
Tecavüz olgusu kadınların en çok korktuğu şiddet türünden biri. Onların hayatlarını tamamıyla değiştirebiliyor,kısıtlayabiliyor, etkileyebiliyor.  Genel olarak tecavüz hep kadınların başına gelebilecek bir durum gibi görülüyor.Saldırganlar psiko sosyal kişilik bozukluğu olan, sapkın davranışlara sahip, sapık erkekler oluyor. Yazar Diana nın yaptığı araştırmalar erkeğin gemen olduğu toplumda bu resmi görebileceğimizi söylüyor.
Cinsel şiddetin ve tecavüzün sona ermesi için kendini değiştirmesi gereken taraf  erkek cinsidir. Kadınlar bu durumda savunmasızlığını ortaya koymaktadırlar. 
– Diana Scully inin ele adlığı kitabın oıjinal ismi: Understanding Sexual Violence / Metis Yayınlarından çıkana kitap / Kadın Araştırmaları Dizisine ait
Bu yazıyı paylaşın