maddebagımlılıgıaile

Madde bağımlılığı insan sağlığını son derece tehdit etmekte, gençlerin geleceklerini karartmakta, okuldan ve ailesinden uzaklaştırmakta , suça bulaştırmakta ve ne yazık ki genç yaşta hayatını sonlandırmaktadır. Bu bağlamda madde bağımlılığı konusunda yapılan çalışmalar da gerek sosyal hizmet literatürü adına gerekse toplum sağlığı için önem arz etmektir. Bu konuda yapılan çalışmalardan biri de “Madde Bağımlılığı ve Aile “.

Madde Bağımlılığı ve Aile adlı bu eserde , ailenin madde bağımlısı genç ve ergenler ile iletişiminin nasıl olması gerektiği hakkında önemli bilgiler verilmekte. Yeni İnsan yayınevinden çıkan kitap Raşide Gövebakan ve Veli Duyan’ ın katkıları ile yayımlanmış.

İlk bölümünde madde bağımlılığı nedir, nasıl ortaya çıkar ve ne sebepler ile meydana gelir gibi konular ile bir literatür değerlendirilmesi yapılmış. Daha sonra grup çalışmasının bireylerin üzerindeki etkileri ve grup çalışmasının önemine vurgu yapılmış. Kitabın yazarlarından Veli Duyan’ın engelli çocuğa sahip anneler ile yapmış olduğu bir grup çalışmasını da bu yazıda inceleyip tavsiye etmiştik.

Bu çalışmada da aynı yöntemi madde bağımlısı ergen çocuğa sahip çiftler ile gerçekleştiren yazar, çeşitli uygulamalar ile grup içi oyunlar ve etkinliklerle grup etkileşimini sağlıyor. Ardından grup çalışmasını farklı yöntemler ile devam ettiriyor.

Grup çalışması hala ülkemizde yeterince yaygın olarak kullanılan bir yöntem değil. Fakat dezavantajlı gruplar ile çalışmada etkin bir yeri olduğu aşikar. Bu açıdan grup çalışmasının verimliliğin gördüğümüz bu eseri de tüm sosyal hizmet profesyonellerine tavsiye ediyoruz.

Ayrıca Yeni İnsan yayınevini bu çalışmayı e-kitap olarak yayımladığı için ayrıca tebrik etmek gerekir. Sosyal Hizmet programında eğitim görenlerin sıklıkla yaşadıkları sorunlardan bir tanesi de kitap basımlarının tükenmiş olmasıydı. Bu açıdan e-kitap olarak bu eserin yayımlanması, hem kolay ulaşılabilirlik hemde tükenme sorununun olmaması adına isabetli bir işlem olmuş.

Kitabı satın almak için :

İdefixe: http://bit.ly/1NZWHTk
Kitapyurdu: http://bit.ly/1QRRQEx

E kitap olarak satın almak için;

Babil: http://bit.ly/22gJA6u

 

Bu yazıyı paylaşın