Öğretim Görevlisi Ne Yapar?

Öğretim Görevlisi, yükseköğretim kurumlarında sürekli ya da geçici olarak çalışabilen, genelde uzmanlık gerektiren alanlarda eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüten öğretim elemanıdır. Sadece derslerden sorumlu olurlar. Fakülte ve yüksek okulların programlarında öğretim üyelerinin almadığı derslere girerler.

Öğretim Görevlisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

4 yıllık lisans düzeyinde olan programlara başvuracak öğretim görevlisi adayların en az tezli yüksek lisans mezunu olması gerekir.
Meslek Yüksekokullarında, Yüksekokullarda ve konservatuarlarda iki yıllık ön lisans düzeyindeki programlara ve uygulamalı birimlere başvuracak öğretim görevlisi adayların en az tezli yüksek lisans mezunu ya da lisans eğitimi sonrası belgelendirmek koşuluyla en az iki yıl tecrübe gerekmektedir.
Öğretim görevliliğinde araştırma görevlisinde olduğu gibi bir yaş sınırlaması yoktur.

İlanlara Nereden Ulaşılabilir?

Artık öğretim elemanı ilanları https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ adresinden değil, üniversitelerin genel ağ (İnternet) adreslerinden, resmi gazeteden , Devlet Personel Başkanlığının internet adresinden öğrenilebilecek

Başvurularda Ön Değerlendirme ve Sonuçlandırma Nasıl Olur?

Meslek yüksekokullarına yapılan öğretim görevlisi müracaatlarında ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak alınan yüzdelik değerler toplanarak hesaplanıp sıralamaya konulur. İlan edilen kadro sayısının 10 katına kadar olan sayıda giriş sınavına girmeye hak kazanan aday olur. Giriş sınavı yapıldıktan sonra meslek yüksekokullarında sınava giren adayların ALES notunun %35’i, lisans mezuniyet notunun %30’u ve giriş sınavı notunun %35’i hesaplanarak başarı sırası belirlenir. Giriş sınavından 100 lük not sisteminde 65 puanın altında puan alanlar başarısız sayılır.

kaynak :https://memurunyeri.com/diger-kamu-personeli/akademik-personel/17760-ogretim-gorevlisi-ve-arastirma-gorevlisi-olma-sartlarinda-degisiklik-yapildi.html

Bu yazıyı paylaşın