Şu sıralar pek mevsimi olmamasına rağmen mandalina ağaçlarıyla, rengarenk evleri ile ve eğlenceli insanlarıyla Yunan Adaları’nı gezi planlarınızın başına ekleyebilirsiniz. Kos (İstanköy) ve Sakız Adaları daha turistik olmasına rağmen Midilli Adası’nın da hakkını yememek lazım.. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor, Adanın asıl ismi Lesvos. Midilli (Mytilini) Ada’nın küçük bir koyunun ismi. Midilli’ye benzer büyüklükte Ada’da başka yerleşim merkezleri de bulunuyor. Molivos bu yerleşim merkezlerinden biri. Tertemiz bir denizi, çok güzel sokakları ve evleri olan küçük ama oldukça etkileyici bir yer.

Pizzaları ve makarnaları ile ünlenmemiş olması da ayrıca şaşırtıcı bir durum. Mantarları da çok lezzetli bir şekilde hazırlayıp sunabiliyorlar. Mandalinaları ağaçtan toplayıp marketlere koyuyorlar yani oldukça taze ve doğa bir şekilde tüketebiliyorsunuz. Burada olmanın en güzel yanlarından biri de yemek yedikten sonra hesap öderken, hediyelik eşya alırken, otobüse ya da taksiye binerken kandırılmadığınızdan emin olmanız.

Merak edip ilgilenenler için ulaşım bilgilerine de değinmek istiyorum. Midilli Adası’na Ayvalık’tan feribotla ulaşım sağlanıyor. Ayvalık’tan 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Midilli Adası’na ulaşıyorsunuz. Farklı firmalar feribot seferi düzenliyor, ben Turyol’u kullandım ve memnun kaldım diyebilirim. Ada’ya ulaşmak için gerekli olan pasaport ve vize/kapıda vize uygulamalarına dikkat ederseniz sorunsuz bir gezi yaşayabilirsiniz. Ada’da konaklama seçenekleri oldukça fazla ama hem ekonomik hem rahat ve güvenilir bir yer tavsiyesi olarak Porto Lesvos’u verebilirim. Daha iyi bir fotoğraf makinesi ile yeni içeriklerle görüşmek üzere..

MDA

Bu yazıyı paylaşın