Yaklaşık 20 yıllık bir öğrenim sürecinden sonra Sosyal Hizmet Uzmanı veya yeni ifade ile Sosyal Çalışmacı olabiliyoruz. Bu süreçte Türk eğitim sisteminin çarklarında yeterince hırpalanarak kendimizi üniversite sıralarına atıyoruz. 2009 girişli bir öğrenci olarak şunu da belirtmeliyim ki; bu bölüme yerleşen bir çok öğrenci arkadaşımın amacı kamuda statülü bir meslek sahibi olabilmekti. Dört yıl sonra daha doğrusu hazırlık sınıfı ile beş yıl sonra ne iş yapacağını, hangi alanda çalışacağını, nasıl sosyal hizmet yapacağını kafasına koymuş bir kitle ne yazık ki oldukça azdı.

sosyal çalışmacı maaşı ne kadar

Üniversite yılları boyunca hep şu konuları konuştuk ; “Sosyal Çalışmacı nerelerde çalışır?”,” Hangi kurumlarda iş yükü fazla hangisinde daha az?”, “Hangi kurumda olursam işimi rahatça yaparım?” ve en önemlisi “hangi kurumda ne kadar maaş alırım?”.
Aslında bunları sormamız gayet doğal. Yirmi yıllık emeğin karşılığında bizi nasıl bir çalışma ortamının karşılayacağını merak ediyoruz sonuçta. Gerek ASPB İl müdürlüğünde ve kurumlarda çalışan Sosyal Çalışmacılardan gerekse Facebook taki Sosyal Hizmet sayfalarından alınan bilgilere göre 2200 tl- ile 2900 tl arası bir miktar ortaya çıkıyor. Peki yeterli mi ? Verilen emeğin karşılığımı ?

Açıkçası burada şu klişeyide  tekrarlamak  isterim ki kamuda çalışanların bir çoğuna verilen maaş onların hak ettiği miktarlar değil. Yani ya çok fazla yada çok az. Bu sebeple SHUların aldığı miktarlar kimine göre ya çok fazla yada çok az. Bunu şöyle açıklayalım:

Bulunduğunuz ildeki her Sosyal Hizmet ile alakalı kurumu yüksek ihtimalle gezmişsinizdir. Oradaki SHUlara baktığınızda kiminin başından aşkın işi vardır ve hatta “niye önceden haber vermeden geldin?” diye sitem bile edebilir, diğer yandan başka bir kurumdaki SHU ise arkadaşlarıyla sohbet etmekle vaktini geçirirken o kuruma geldiğinize bile şaşırabilir. Bu bağlamda SHUların aldığı maaşlar kimi SHUlar için oldukça azken, kimi SHUlar için baya fazladır diyebiliriz.

Sonuç olarak Sosyal Hizmet programının sadece maaş için seçilip okunacak bir program olmadığını tekrar belirtmekte yarar var. Tabi ki verilen emeğin karşılığı önemlidir . Ayrıca  lise Kpss sınavı ile atanmış bir memur yaklaşık 1900 tl ye yakın bir miktar alıyor ve aynı kurumdaki dört yıllık Lisans mezunu Sosyal Çalışmacı da 2100 TL alıyor ise bunda tartışılacak durumlar vardır. Ancak olaya farklı bir boyuttan bakmak gerekirse;   bu mesleği ömür boyunca yapacağız. Yıllarımızı harcayacağız belki , 2000-3000 lira belkide emeğimizin onda biri bile olmayacak. Önemli olan mesleğe gönül vermek , insanların bizlere uzattığı elleri tutabilmek.   Yıllar geçtikten sonra arkamıza dönüp baktığımızda kaybolmuş içi boş yıllar görmek yerine , değişen güzelleşen ve filizlenen hayatlara sebep olduğunu hissetmek  daha değerli değil midir?

 

Bu yazıyı paylaşın