2020 yılı YKS tercih kılavuzunun yayımlandığı şu günlerde üniversite adayları çeşitli bölümleri tercih listesine eklemek için araştırmalara girmiş durumda. Sosyal Hizmet bölümü de belirli sıralaması olan öğrencilerin dikkatini çeken bölümlerden . Bu yazıda sosyal hizmet bölümünü okumanın neler getireceği ve nasıl katkılar sunacağı ifade edilecektir.

Öncelikle sosyal hizmet mesleğini tanımlamak gerekiyor. Sosyal hizmet meslek olarak insanların sosyal sorunlarını çözmeyi amaçlayan, kaynağa ihtiyacı olan insanları doğru kaynaklar ile buluşturmada aracılık rolünü üstlenen, toplumda işlevselliğini kaybetmiş bireyleri yeniden topluma kazandırma ve toplumsal işlevselliğini sağlamaya yardımcı olmaya çalışan bir iş olarak tanımlanabilir.

Peki sosyal hizmet mesleğini yapanların bu işleri nasıl gerçekleştirdiği de önemli sorulardan biridir. Sosyal hizmet mesleğini gerçekleştirenlere sosyal hizmet uzmanı denir. Sosyal hizmet uzmanları mesleklerini yasal düzenlemelerin sağladığı statüler ile gerçekleştirirler. Toplumda dezavantajlı olarak tanımlanan engelli, yaşlı, hasta, kimsesiz çocuklar, tecavüze uğrayanlar, şiddete uğrayanlar , madde bağımlıları, eski hükümlüler gibi bir çok farklı gruptan insanla çalışan sosyal hizmet uzmanları bu bireylerin iyilik hallerini sağlamayı amaçlayan uygulamalar gerçekleştirir. Bunun için uygulanan sosyal politikalar, sosyal güvenlik düzenlemeleri, mevzuatlar, insan hakları ve sosyal adalet alanındaki yasal düzenlemeler aracılığıyla müdahaleler gerçekleştirir.

Sosyal Hizmet Bölümünü kimler okumalıdır?
Aslında bu soru bölümle alakalı gerekli bilgiye sahip olan herkesin kendisinin cevaplayabileceği bir sorudur. Sosyal hizmet insan odaklı bir meslektir. Özellikle incinebilir gruplar ile çalıştığı için insani hassasiyeti yüksek olan, başkasının dertleri ile dertlenip çözüm üretmek için harekete geçebilen, yardımseverliği kişisel bir özelliği olan, bozuk düzenleri, adaletsizliği ve ezilenlerin durumunu düzeltmek için harekete geçebilen herkesin okurken kendini özdeşleştirebileceği bir bölümdür sosyal hizmet. Dolayısıyla kişinin sosyalleşme eğiliminin yüksek olması, başkalarıyla iletişim kurmada zorluk yaşamaması, insan durumunu ve halini anlayabilmesi sosyal hizmet bölümünü okurken ve bölümden mezun olduktan sonra da alanda işleri kolaylaştıracak ve bir çok katkı sağlayacaktır.

Sosyal Hizmet Bölümünü Okumak Zor mudur?
İnsan ve toplumla alakalı bir bölüm olarak sosyal hizmet sosyal bilimlerin diğer dalları gibi insanın gelişimini ve sosyal ilişkilerini ele alan içeriklere sahiptir. Psikoloji, Sosyoloji, Psikiyatri, Halk Sağlığı, Felsefe gibi insan ve toplum bilimlerinden kaynaklar kullanılarak dersler işlenir. Bu sebeple dersler insan gelişimi ve çevresel faktörler, psikoloji, sosyoloji, gençlik, kadın, çocuk, yaşlı, engelli, hükümlü gibi konu başlıklarında gerçekleşmektedir.
Bu konularda eğitim görmek ilginizi çekiyor ve size yabancı gelmiyorsa sosyal hizmet bölümünü okumak kolay olacaktır.

Sosyal Hizmet Mezunları Nerelerde Çalışır?
Sosyal Hizmet Mezunları insana hizmet veren bir çok kurumda çalışabilirler. Bunlardan bazıları şunlardır:
Adalet Bakanlığı, Aile Mahkemeleri, Denetimli Serbestlik Müdürlükleri, Hastaneler, Okullar, Üniversiteler, Huzurevleri, Çocuk evleri, Çocuk Yetiştirme Yurtları, Gençlik Merkezleri, Ceza evleri, Islah evleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri, Kadın Sığınma evleri, Şiddeti Önleme Merkezleri, Göç Müdürlükleri, Geri Gönderme Merkezleri gibi farklı alanlardaki bir çok kurumda çalışabilmektedirler.

Sosyal Hizmet Bölümünde İş İmkanları Nasıldır?
2020 yılı itibariyle insan sorunlarının ve sosyal hizmet uzmanı ihtiyacının her geçen gün artmasına rağmen Türkiye şartlarında Sosyal Hizmet bölümü mezunlarının iş bulma imkanları sınırlıdır.
Özellikle kamu sektörlerinde istihdam edilen sosyal hizmet mezunlarının yakın zamanlarda kısıtlı sayılarda atamaları gerçekleşmiştir. KPSS puanı olarak da 85-90 taban puanı civarında atamalar gerçekleşmiştir. Toplam mezunların arasından %20 ile %25 arasında bir grubun atamalarının gerçekleştiği tahmin edilmektedir.
Sonraki süreçler için sosyal hizmet uzmanları adına ne kadar kadro tanımlanacağı ya da sözleşmeli personel olarak ASDEP (Aile Sosyal Destek Programı) kapsamında çalışacak uzmanların ne kadar olabileceğini tahmin etmek mümkün değildir.
Özel sektör kısmında ise iş imkanları bölgelere göre farklılık göstermektedir. Daha çok büyükşehirlerde faaliyet gösteren huzur evleri, kreş ve bakım evlerinin sosyal hizmet uzmanı ilanlarına sıklıkla rastlamaktadır. Ayrıca daha çok göç alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının özellikle ingilizce bilen sosyal hizmet uzmanları aradıkları bilinmektedir. Bu noktada özel sektördeki iş imkanlarının mesleki donanımla da ilişki olduğu ortaya çıkartılabilir.

Bu yazıyı paylaşın