sosyal_kisisel_calisma
Bu kitap 1981-1995 yılları arasında Ankara Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda  öğrencilerin sosyal kişisel çalışma yöntemi uygulamaları aşamasında sosyal yardım alan bir vaka ile yaptıkları çalışmadan bir kesit sunmaktadır. Vakada müracaatçı olarak ismi geçen Seher Kara eşi ölmüş dul bir kadındır. İki çocuğa sahiptir. Çocuklarından biri engelli erkek biri de kızdır.
Dul olarak hayatına devam etmesi, aldığı sosyal yardımlardan başka her hangi bir geliri olmaması ve üstüne üstlük biri engelli iki çocuğa sahip olması Seher Kara’yı sefaletle savaşan bir anne konumuna getirmektedir. Kitap Ankara Sosyal Hizmetler Yüksekokulu  öğrencilerinin Seher Kara hakkında görüşmelerinden ve izlenimlerinden yola çıkılarak hazırlanmış Sosyal inceleme raporlarından oluşmaktadır. 14 yıllık bir süreç boyunca Seher Kara’nın ve çocuklarının gelişim sürecine ve karşılaştığı zorluklara şahit oluyoruz.
Tüm bu süreçte Sosyal Hizmet Bölümünde okuyan öğrenciler Staj zamanlarında Seher Kara ve ailesi ile ilgilenmektedirler.
Vaka, her ne kadar seksenli ve doksanlı yılların Türkiyesinde yaşasan da hala karşılaşılabilir bir örnektir. Hala Türkiye’de ve dünyanın en gelişmiş sosyal hizmet uygulamalarının olduğu ülkelerde bile rastlanabilir.
Sonuç olarak sosyal inceleme raporu yazmadan önce okunması gereken bir kitap olarak değerlendirilebilir. Öğrencilerin yazdığı raporlardaki eksiklikler ve elde ettiği tespitler birlikte değerlendirilirse daha verimli bir okuma olacaktır.
Bu yazıyı paylaşın