sosyal hizmet işletme

 

2006 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Muhammed Yunus ‘un “Sosyal İşletme Kurmak” adlı eseri klasik olarak sosyal yardım , sosyal hizmet ve sosyal refah anlayışlarını kökünden sarsacak bir yaklaşım ile yoksul ve ihtiyaç sahibi bireyleri işletme mantığı üzerinden hayatlarının nasıl değiştiğini konu ediniyor.

Bangledeşli yazar Muhammed Yunus fakir ve ihtiyaç sahibi kişilere de kredi verilebileceğini ve bu insanların da değer yaratma çabası içinde , aldıkları bu kredileri değerlendirip hem yoksulluğa çözüm olunacağını hem de yeni girişimlerin ortaya çıkacağını kanıtlamış.

Mikro Kredi kavramını dünyaya kazandıran Yunus , bunun yanında çevresindeki bir çok sosyal sorunlara işletme kurarak kökünden çözüm bulmuş. Örnek olarak Adidas ile anlaşarak imkanları kısıtlı olan Bangledeşli köylüler için olabilecek en ucuz ayakkabıyı üretmeye ve satmaya başlamış ve bu işi bir fabrika kurarak bölgenin insanlarına da istihdam sağlayarak gerçekleştirmiş.  Sosyal değişimi ve sosyal hizmeti interaktif, çok boyutlu ve etkin olarak gerçekleştiren Yunus bölgede yaptığı köklü değişiklerle on binlerce insanın hayatını değiştirmiş.

Lütuf odaklı , maddi yardım yöntemi ile yapılan sosyal hizmetin  yerine hem muhtaç insanların sorunlarına kökünden çözüm sağlayan ona “balık tutmayı öğreten” hem de yeni istihdam alanlarının kurulmasına olanak veren sosyal hizmet anlayışının geleceğin sorunlarına müdahale yöntemi olarak son derece faydalı bir teknik olacağını söylemek yanlış olmasa gerekir.

Sosyal Hizmet kütüphanesinde bulunması gereken bir eser : “Sosyal İşletme Kurmak”

 

Doğan Kitap Yayıncılık . Muhammed Yunus- Karl Weber Sosyal İşletme Kurmak

 

 

Bu yazıyı paylaşın