SPSS bir çok araştırmacının tezlerinde, araştırmalarında ve makalelerinde veri analizi için tercih ettiği, yaygın olarak kullanılan bir programdır. Fakat bu yaygın kullanım ne yazık ki riskler de barındırmaktadır. IBM firmasının SPSS paketleri için uyguladığı yüksek fiyat bandı araştırmacıların, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin bile kafasında soru işareti bırakmaktadır.
Bazı üniversitelerin kendi personel ve öğrencilerine sunduğu lisanslar bu programdan ücretsiz yaranmayı sağlarken çoğu üniversite öğrencisi ne yazık ki bu imkanlara erişememektedir. Bu sebeple crack (kırma) veya korsan kopya, gibi yöntemlerle yasal olmayan yollara başvurulmaktadır. Bu durumda hem hakkınız olmayan bir hizmeti kullanmanıza sebep olacak, hem de bilgisayarınızın ve bilgilerinin güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Bu sebeple eğer SPSS programını satın alma imkanınız yoksa alternatiflere yönelmek en makul seçenek olarak görülüyor. Peki SPSS ile yaptıklarınız analizleri yapabileceğiniz başka programlar nelerdir?


1. R Project
R aslında bir programlama dili. Bu dilin sağladığı paketler ile SPSS ten daha ileri seviyede ve daha ayrıntılı analizler yapmak mümkün oluyor.
Wİndows, Linux, MacOS gibi işletim sistemlerinde çalışabilen yazılım ücretsiz. Buradan kendi sayfasında gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.
R ile alakalı yararlanabileceğiniz kitaplar şunlar olabilir:
https://www.seckin.com.tr/kitap/878575616
https://www.pegem.net/dosyalar/dokuman/28122019191315r%20ile%20veri%20analizi%20ve%20psikometri%20uygulamari.pdf

2.JASP
JASP da bir diğer ücretsiz sunulan veri anailizi programlarından. Yine yukarıda belirtilen işletim sistemlerinde çalışabilen JASP, bir veri giriş ara yüzüne sahip değil. Verilerinizi bir excell dosyasına girip uygulamaya aktararak analiz etmeniz mümkün. SPSS’in yaptığı çoğu analizi bu uygulamada da yapabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için sayfası buradadır.

3.PSPP
PSPP SPSS in güçlü alternatiflerinden biridir. Farklı işletim sistemlerini desteklese de en iyi sonuçların alındığı işletim sistemleri Linux tabanlılardır. Kolay kullanımı ve SPSSe nazaran daha az kaynak tüketimi nedeniyle tercih edilebilir. Gerekli bilgiyi bu bağlantıdan alabilirsiniz.
Ayrıca konu ile ilgili bir blog yazısı da burada.

Sonuç olarak SPSS e alternatif olarak en çok bilinen bu üç uygulamadır. Kullanımları ara yüzleri veya analiz teknikleri farklı farklı olsa da yeterince tanıdığınızda fırsat vermeniz gereken alternatiflerdir. Ayrıca hepsinin ücretsiz olması ve açık kaynak felsefesini benimsemeleri desteklenmeye değerdir. Bu noktada SPSS in tahakkümünden çıkarak alternatiflerin varlığını güçlü tutmak imkanların kısıtlılığını genişleten bir yol olacaktır.
Daha önce de belirtildiği gibi lisans haklarını ihlal etmemek ve bilgi güvenliğini korumak için orijinal yazılımların tercih edilmesi elzemdir.

Bu yazıyı paylaşın