sosyal hizmet soma

 

13 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye-Soma’da bulunan kömür madeninde bir kaza meydana gelmiştir. Resmi açıklamalara göre kaza elektrik sistemindeki bir arıza nedeniyle gerçekleşmiş ve 298 kişi hayatını kaybetmiştir. IFSW-Avrupa, kurbanların ailelerine ve yakınlarına ve tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına en derin üzüntülerini iletmektedir.

Bu süreçte yakınlarını kaybedenler, kayıp duygusunun yanı sıra bir çok başka sorunla karşı karşıya kalmakta ve ek travmalar yaşayabilmektedirler. Sosyal hizmet uzmanları, afet sonrasında, profesyonel desteğe ihtiyaç duyan bireylerin desteklenmesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadırlar. IFSW Avrupa olarak, Soma ve çevresinde çalışmalar yürüten Türkiye Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’ne ve meslektaşlarımıza desteğimizi ifade etmek isteriz.

Bu felaket sonrasında iki konu özellikle önem kazanmaktadır. Uluslararası insan hakları hukukunun öngördüğü tüm temel hakların, iş güvenliği ve işçi sağlığını içerecek şekilde, tüm yurttaşlar için güvence altına alınması gerekmektedir. Soma felaketinden sonra edinilen ilk bilgiler güvenlik ve sağlık standartlarının karşılanmasında eksiklikler olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle ilgili tüm kamu kurumlarını, özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı bu felaketin soruşturmasının şeffaf bir şekilde yürütülmesi konusunda duyarlı olmaya ve bu tür kazaların önlenmesi adına risklerin değerlendirilmesi ve daha etkili bir yapı oluşturulması açısından Sendika ve diğer Sivil Toplum Örgütleri ile işbirliğine davet ediyoruz.

IFSW-Avrupa, iş güvenliği ve sağlığına ilişkin standartların ihlal edilmesi ile neo-liberal politikalar arasındaki görünür ilişkiden dolayı endişe duymaktadır. Bu durum, iş yerinde insan haklarının garanti altına alınmasını olumsuz yönde etkilemektedir.

Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının fikirlerini ifade edebilme haklarının yerel ve ulusal otoriteler tarafından garanti altına alınmasını dileriz.

IFSW Avrupa, toplumdaki dezavantajlı grupların iyilik haline katkı veren Türkiye’deki meslektaşlarımız ile iletişimini sürdürecektir.

23 Mayis 2014

Kaynak : http://ifsw.org/news/statement-of-ifsw-europe-e-v-supporting-the-people-of-turkey-following-the-coal-mine-tragedy/

 

Bu yazıyı paylaşın