Herkese merhaba! Öncelikle Karadenizin güzelliğini anlatmaya ne kelimelerim ne de fotoğraflarım yetebilir, bunu belirtmeliyim. Ancak ‘Yılın hangi dönemlerinde gidilir, nerede kalınır ne yenir?’ gibi sorularınıza yardımcı olabilirim diye düşünüyorum. Öncelikle tura katılmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedecek olursak, tur paketlerinin ekonomik olduğunu ve rehbere ihtiyaç duyabileceğinizi belirtmeliyim. Ama bazen rehberin tavsiyeleri dışına çıkmanın da faydaları olabilir, özellikle yemek seçimlerinde!

Biz turumuza Sinop’tan başladık. Türkiye’nin en mutlu şehri olma ünvanına sahip, gerçekten şehirde bir sakinlik ve huzur var. Burada Örnek Mantı’da cevizli mantıyı muhakkak denemelisiniz! İlk kez cevizli mantı tatma fırsatım oldu ve gerçekten muhteşemdi. Daha sonra Hamsilos koyuna geçtik, elimde maalesef buraya ait çok az fotoğraf vardı. Ama insanın ayrılası gelmiyor.

Daha sonra Sinop Tarihi Cezaevini ziyaret ettik. Birçok diziye ev sahipliği yapmış. Sebahattin Ali’nin kaldığı koğuşu ve burada kaldığı süre içerisinde yazdığı şiirlerini görebilirsiniz. Mahkumların anıları ise bambaşka bir hikaye.

Sinop’tan sonra Samsun ve Giresun, oradan da Gümüşhane’ye gittik. Gümüşhane’de bulunan Karaca Mağarası çok farklı bir atmosfere sahip, muhteşem bir doğa harikası. Giresun’dan sonra Trabzon’a geçtik. Burada Zitaş Yaylakent Bungalov evleri konaklamak için güzel bir seçimdi!

Trabzon’da Atatürk Köşkü’nü ve Ayasofya Cami’sini ziyaret ettikten sonra Sümela Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Maalesef biz tadilat nedeniyle tamamını gezme fırsatı bulamadık, siz gitmeden önce planınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Uzungöl’ün ne yazık ki doğal güzelliği çok zarar görmüş. Gitseniz bile hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Rize’de Çamlıhemşin’deki meşhur köprüde bir fotoğraf çektirip Artvin’e geçebilirsiniz. Ayder yaylasını atlıyorum çünkü ne yazık ki orda da yoğun bir yapılaşma söz konusu. Artvin Kara Göl’e gelince muhakkak bir kayıkla göl üzerinde gezintiye çıkın derim.

Artvin’e kadar gelmişken Batum’a uğramayı düşünürseniz tur tercih etmek burada da oldukça avantajlı olabiliyor. Batum’un mimarisi de bizden tam puan aldı diyebiliriz.

Ordu’ya dönüş yolunda uğradık ve burada Dede Evi otelde konakladık. Çok samimi ve çok şirin bir otel, üstelik denize sıfır bir konumda. Biz geleceğiz diye bütün masalar çiçeklerle süslenmişti 🙂

Tur şirketinin adını paylaşmayacağım çünkü eminim çok daha avantajlı şirketler vardır.

Bu yazıyı paylaşın