Program sayılarının ve kontenjanlarının artması, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olmanın avantajları ve imkanların artması ile lisans mezunu bir çok öğrenciyi lisansüstü programlara katılmaya çekmektedir. Bu noktada farklı üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına girmek isteyen öğrenciler, kafasında bir çok soru ile ilanlara başvurarak beklemektedirler.

İyi bir not ortalamasının yazılı olduğu lisans diploması, yüksek bir ALES puanı ve yabancı dil sınavında da hatırı sayılır bir puana sahipseniz lisansüstü programlara başvurma noktasında yeterli donanıma sahipsiniz demektir. Peki yüksek lisans ve doktora programlarına başvurdunuz. Hangi soruların karşınıza çıkacağını tahmin edebiliyor musunuz? Bu konuda isabetli tahminler yapmaya ve sınava hazırlıklı olmaya yönelik işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçlarını derledik.

Yüksek lisans ve doktora alımlarında yazılı sınavı geçtikten sonra sözlü sınavda sorulacak sorular adayları en çok geren etmenlerdendir.
Bu konu çok merak edilir ve sınav öncesi adaylar arasında yoğun bir fikir alışverişi gerçekleşebilir. Sınavdan çıkanlar eğer mümkünse girecek olanların soru bombardımanına maruz kalabilir. Hocalar ne sordu? Sen neleri cevapladın ? Niye bu kadar uzun tutuyorlar ? Gibi sorular sınav salonun önünde yükselebilir.
Bu yazıda anlatmak istediğimiz konu bu sınavlarda karşılaşılacak muhtemel konuları ve soruları tahmin etmek için ne gibi bir yol izlemenin daha doğru olacağını tespit etmektir.
1) kurum kültürünü iyi tespit etmek
Her kurumun kendine ait norm ve değerleri vardır. Yeri geldiği zaman bu norm ve değerler kurumun kimliğini tespit eder. Buna işletme literatüründe kurum kültürü denir. Başvuruda bulunduğunuz yüksek öğretim kurumunun anabilim dalı da bir kurum kültürüne sahiptir. Bu noktada sizin de o kültürün farkında olduğunuzu göstermeniz sizi bir adım öne çıkaracak etkili bir stratejidir.
2) öğretim üyelerinin faaliyetleri
Sınavlarınıza kurumda hizmet veren öğretim üyelerinden seçili bir jüri girecektir. Bu noktada kurumda çalışan her akademisyenin yayınlarını incelemek , çalışma alanlarını bilmek ve makalelerini okumak size büyük avantaj sağlayabilir. Ayrıca eğer ulaşılabiliyorsa öğretim üyelerinin doktora çalışmalarına göz gezdirmek de muhtemel sınav sorularını tahmin etmek noktasında size avantaj sağlayacaktır.
3) Bölümde okuyan ya da mezun olmuş öğrenciler ile iletişim
Bu konu da diğer maddelere nazaran daha yüksek fayda sağlayacak özelliğe sahip. Kurumdaki akademisyenler ile uzun süre vakit geçirmiş öğrenciler akademisyenlerin kişiliğini, tavırlarını , huyunu-suyunu bilen kişiler olacağı için onlarla iletişime geçmek sizi bölüme aşina yapacaktır.

4) Araştırma Yöntemleri
Kuşkusuz akademik metin ortaya koyarken izleyeceğiniz yol ve yöntemlerin yadsınamaz bir rolü var. Eğer lisansüstü programlara kabul edilmeniz halinde iyi bir araştırma yöntemleri bilgisine sahip olursanız tez konusu belirleme ve tez yazma noktasında işiniz kolaylaşacaktır. Bu konuda öğretim üyelerinin de sizi sınaması gayet muhtemeldir. Bunun için araştırma yöntemleri konusunda en azından temel bilginizin olması size bu süreçte avantaj sağlayacaktır.
5)Bölümün faaliyetleri
Kurum kültürü ile de yakından ilgili olan bu durum, bölümün internet sitesinde veya varsa sosyal medya hesaplarında paylaşılan etkinlikleri içermektedir. Bu paylaşımlar size bölümle alakalı fikir verme noktasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Sonuç olarak bu noktalar sınavlarda karşılaşacağınız sorular için size bir ipucu sunabilir.
Tabi bazı durumlarda bu noktalarının hiç birinin ise yaramama gibi ihtimaller de vardır. Hocalar size askerliğini yaptın mı ? Buraya her hafta gelebilecek misin ? Devamsızlık yapar mısın ? Gibi sorular sorarak da sizi sınayabilirler. Bu noktada en iyisi yapabileceklerinizi tüm samimiyetle söylemek olacaktır. Hak edenin sınavları kazandığı, kayırmacılığın olmadığı ve adil değerlendirme süreçlerinin olduğu sınavlara girmeniz temennisiyle …

Bu yazıyı paylaşın