Yunan adalarındaki kamplarda barınan mültecilerin durumuna Uluslararası yardım organizasyonu OXFAM, Yunanistan yönetimini kınama içeren bir rapor yayınlayarak dikkat çekti. Raporda mülteciler ve sığınmacılar için oluşturulan kamplarda kapasitenin çok üstünde insanın barındığı belirtiliyor. Diğer yandan rapor hamile kadınlara doğum konusunda tıbbi yardımın yapılmadığını, refakatsiz çocukların herhangi bir koruma altına alınmadığını, sıcak su ve çeşitli temel ihtiyaçları karşılamak için gerekli imkanların sağlanmadığını vurguluyor. Yardım oraganizasyonunun Yunanistan temsilcisi Renata Rendon ise sığınmacılara belirtilen temel ihtiyaç konusundaki kaynakları sağlamanın Yunanistan yönetiminin ve Avrupalı paydaşların temel görevi olduğunu belirtmiştir.

Avrupa Konseyi de Yunanistan’daki sığınmacıların durumu ile ilgili bir rapor yayınladı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic ‘in belirttiğine göre, kamplara sığınmacıların sığdırılmaya çalışıldığı, polis şiddetinin uygulandığı, sağlık şartlarının çok kötü olduğu ve kadın ve çocuk sığınmacılara karşı cinsel şiddet ve saldırı olduğu bilinmektedir.

Yunanistan Göç Bakanlığı ise geçtiğimiz günlerde 6 bin kapasiteye sahip mülteci kamplarında 20 binden fazla mültecinin barınmaya çalıştığı duyurulmuştu.

Kaynak:

Hürriyet,
Batı Raporu

Bu yazıyı paylaşın